YÜZ MEZOTERAPİSİ

Mezoterapi nedir ve hangi ciltlere kullanılır?

Mezoterapi, invaziv işlemlere kıyasla güvenli, doğal bir cilt gençleştirme, cilde ihtiyaçlarını geri verme işlemidir. Yüz mezoterapisi cilt ve cilt altı katmanlarına cildin ihtiyacına göre maddelerin ince bir iğne ile aralıklı verilmesidir. Herkesin cildi aynı yapıda olmayıp farklı özelliklere sahiptir.Değişik cilt tiplerinin gelişimi bir çok faktöre bağlıdır.Bunlardan bazıları, genetik faktörler, yaş faktörü, hormonal etkiler, ve dış etmenlerdir. Ciltte erişkin dönem cildin yaşlanmasının başladığı ve dış etkenlere elastikiyetin azaldığı, su kaybettiği ve kırışıklıkların başladığı dönemdir. Dahada ilerleyen dönemde cilt incelir, formunu kaybeder ve kırışıklıklar derinleşir. Cillteki hormonal etkiler ergenlikte sivilce akne komedon, gebelikte leke, çatlak, çil form bozukluğu, menapozda ciltte kırışma kuruma ve incelme şeklindedir. Dış etkenler, güneşe maruziyet, soğuk hava, rüzgar, kuru hava, aşırı nemli hava, gene cildi olumsuz yönde etkileyen etmenlerdir. Güneşin etkisi, kolajen ve elastin deformasyonu, hiperpigmentasyon, elastikiyet kaybı, nem kaybı, kırışık ve ince çizgilenme ile neticelenirken, soğuk hava rüzgar ve kuru hava, nem ve elastikiyet kaybının yanında hyperpigmentasyona, cilt bütünlüğünde bozulmaya, çatlaklara, cilt ph ının bozulmasına, enfeksiyona yatkınlığa ve hassasiyete yol açacaktır.
Mesolift işlemi olarak adlandırılan bu işlem, antioksidanlar,vitamin, mineral ve aminoasitlerin cildi gençleştirmek, nemlendirmek, beslemek, kollojen ve elastin üretimini indüklemek ,cilt metabolizmasını aktiflemek amacı ile verilmesi işlemidir. Yaşa ve diğer etmenlere bağlı olarak cilt dolaşımı azalır. Oksijen ve gelen besinlerin azalmasına sekonder olarak, cildin toksinlerini atma kabiliyetide azalır. Mezoterapi, diğer bütün cilt gençleştirme işlemlerine ek olarak, bu işlemlerin etkisini arttırmak yada yek başınada kullanılabilir. Cilt içine enjekte edilen maddelerin cildi tekrar nemlendirmesi, fibrobalstaların kollojen üretimini sitümüle edecek, cildin elastikiyet ve sıkılığını arttıracaktır. Sadece yüz değil, boyun ,bacak, karın, kol ve ellerde tonüsü arttırmak ve sarkmayı azaltmak amacı ile kullanılmaktadır.

Mezoterapi nasıl uygulanır?

Mezoterapi öncesinde cilt topikal bir kremle uyuşturulur. Küçük mesafe aralıkları ile iğnelerle küçük düzlerda uygulanır. Gözle görülür neticeler, iki üç seans sonrasında başlar. 5 -15 seansa kadar uygulanabilir. Cildin ihtiyacına göre ve kullanılan maddeye göre seans sayısı ve seans aralıkları  değişmektedir.

Kimlere mezoterapi uygulanmamalıdır?

Kan  sulandırıcı ve insülin kullanımı olanlara, kanama bozuklukları olanlara, kalp problemleri olanlara, kronik böbrek ve karaciğer yetersizliği olanlara, süt veren annelere, HIV taşıyıcılarına uygulanmamalıdır.

Mezoterapinin yan etkileri nelerdir?

Mezoterapi yapıldıktan sonra bazen yapıldığı yerde küçük ağrı veya yanma yapabilir. Özellikle çene ve göz kapaklarında allerjik reaksiyon şişme görülebilir. Bazen küçük kanama odakları ortaya çıkabilir. Bunların hepsi çok kısa süreli olup geçicidir.

Mezoterapiye ne zaman başlanmalıdır?

Doğal yaşlanma normalde 20 yaşından itibaren başlar. Kollojen yapımı azalır, ve cilde esnekliğini yani çekince geri gelme kabiliyetini sağlayan elastin duraklamaya girer. Ölü hücrelerin atılımı azaldıkça, yeni hücrelerin yapım hızı düşecektir. Bu duraklama başlasada, 30 lu yaşlardan önce etkiler gözükmeyecektir. Bu sebeple 20- 30 yaşalrı arasonda cilt kremleri ve peeelingler , daha sonra mesoterapiye başlanması cildin yaşlanmasını durdurmak için esastır.

Mezoterapide kullanılan maddelerin içerikleri nelerdir?

Değişik firmaların bu konuda ürettiği ilaçlar mevcuttur.

İçerikler

  • 23 amino asit
  • 13 vitamin
  • 6 mineral
  • Su tutucu
  • Bakır peptit
  • Antioksidanlar

Mezoterapiden baklentimiz nedir?

Bütün mezoterapi ilaçları bunların hepsini içermeyecektir. Hepsinin farklı bir rolü vardır. Örneğin bazı protein kompleksleri , melanini iki yönlü bloke etme özelliğine sahiptirler. Hem melanin üreten aminoasidin aktivitesini durdurular, hemde melanositi bloke ederler. İlacın içindeki pigmentasyon komponenti pigmentasyonu engellerken , peptidler hücre yenilenmesini ve değişimini aktive edeceklerdir. Ayrıca kollogenin yeniden yapılmasında ve pigmentasyonun azalmasında etkin  antioksidanlar içerikte mevcuttur. İçerikteki su tutucular su tutar ve dermisin gerginliğini sağlar. Büyüme faktörleri cildin gençleşmesinde esastır. Bağ dokusunun eksikliği ciltte elastikiyet kaybı olarak ortaya çıkar.  Bağ dokusunun elastikiyet eksiğini yerine koyma  esastır. İtalyada üretilen ve mesoterapi dünyasına bir süredir katılan kök  hücrelerinin kullanımı  gene bir çok vitamini ve peptidi içeren bir kombinasyon olarak cilt mesoterapisinde etkin yerini korumaktadır. Demekki en önemli bir husus mesotrerapi yaptırırken, cildimizin ihtiyacının ne olduğu ve ona göre hangi ürünün seçilerek kullanıldığıdır.

 

Mezoterapi fibroblastları arttıracak, fibroblastlarda kollojen yapımını arttıracaktır. Eğer cilt kollojeni korunabilirse, yıllar içindeki kollojen azalmasına bağlı yaşanacak olan  elastikiyet kaybı ve sarkmalar oluşmayacaktır. Oluşmuşu düzeltmek her zaman çok daha zahmetli, külfetli ve zordur. Bütün tedavilerle 50 yaşındaki bir cildi 40 yaşına getirmek mümkündür. Hangi yaştan başlanılırsa ona göre daha genç olmak söz konusudur. Ama yaşlanmamak için, korumak için erken yaşta başlamak esastır. Bir tedavi küründen sonra yılda  iki kez mezoterapi yaptırmak cildin gençliği korumak açısından son derece faydalı olacaktır.