VAJİNAL DARALTMA (INTIMALASE)

Vajinal genişlik problemlerinin giderilmesinde dokuyu sıkılıştırıcı ve toparlayıcı etikileri ile lazerler kullanılmaya başlamıştır.

Hangi Genital Problemler Lazerle Tedavi Olabilmektedir?

Vajinal genişlik

İdrar  kaçırma (Stress-Urinary-Incontinance)

Menopoz kuruluğu ( Menopozun  Genitoüriner Sendromu)

Lazer ışığının mukosa dokusu  üzerindeki fototermal  etkisi ile tedavi  olabilmektedir.

Hangi Lazer, Nasıl Jinekolojik Problemler Üzerinde Etkindir ?

Er: YAG lazer genel itibari ile estetik  ve  cerrahide kullanılan soyucu-fraksiyonel lazerler olarak bilinmektedir. Bu dalga boyu lazerde SMOOTH mode denilen non-ablatif teknik bir model geliştirilmiştir. Atım genişliği ve tekrarı ciltteki ısının daha yüksek olmasına yol açmaktadır. Pulse süresi uzadıkça, ablation soyucu etki azalır ve termal etki artar. Bu teknikle VSP (variable square pulse) lazer enerji atımları yapabilen teknolojiler  dokuyu non ablative olarak ısıtarak dokudaki kollojeni ısıtır. KOLLOJENİN uygun ısı derecesine ani ve hızlı  ısıtılması elastik liflerin kontraksiyonuna yol açar. Bu etki  sadece  geçici anlık bir etki olarak  kalmaz. Kollojen yeniden şekil kazanır ve yeni kollojen yapımı başlar. Böylece bütün etraf okularında sıkılaşma ve elastisite artar. Mukosa kalınlığı her yerde değişken olsada, genel itibari ile yüzlerce mikron kalınlığındadır.Kollojenin  arttırılması için, mukosa dokusunda ısının birikimi  hedeflenir. Bu ısı kontrollü ve güvenli bir ısı olmalıdır. Isı kaynağı ısıyı 100 mikron kadar  derinliğe iletebilmelidir.Aynı zamanda,dışardaki mukosa etkilenmemeli ve çevreleyen diğer dokular hasar görmemelidir.

INTİMALASE

INCONTILASE

RENOVALESE sırasıyla

Vajinal daralma

İdrar kaçırma probleminin düzeltilmesi

Menopoza ait vajinal kuruluğun giderilmesi tedavileridir.

Bu tedaviler  non-ablatif SMOOTH MODE teknolojisi ile gerçekleştirilmektedir. Bu etki dokunun 45-60 derece ye kadar ısıtılması ile oluşmaktadır. Isının derin tabakalarda depolanması yeni kollojen yapımını ve kollojenin şekillenmesini sağlamaktadır.

Intimalase “Vajinal Daraltma” Nedir?

Yaşa ve yapılan doğumlara bağlı olarak vajina tonunu kaybeder. Kaslar güçlerini, kontrol ve destek  görevlerini yitirirler. Vajinanın iç ve dış çapları genişler. Bu şartlarda vajina fizyolojik  görevini yapamaz hale gelir. Seksüel olayda vajinanın sürtünme gücü birleşmede çok önemlidir. Sürtünme vajinal kanalın çapı ile alakalıdır. Bu ortadan kalkarsa, orgazm gecikmesi yada hiç olmaması söz konusudur. Vajinal sürtünmenin azalması ile seksüel haz azalacaktır. Kozmetik cerrahi bu konuda çok basarılı olmakla beraber, pek çok kadın, bu genişlemenin, gevşekliğin farkında olamamakta ve bu konuları konuşmaktan çare aramaktan  uzak durmaktadırlar.

Cerrahi girişimler vajinal daraltma da daima en üst sırada başarılı olsada, uzamış iyileşme sürecini ve sinir hasarına bağlı duysal zevkin azalması riskini beraberlerinde taşımaktadırlar. Lazerin vajinal daraltmada kullanımı endopelvik fasyanın ve pelvis taban dokusunun phototermal mekanizma ile sıkılaştırılıp daraltılması esasına dayanmaktadır. 2940nm dalga boyundaki termal enerji vajina mukozasında depolanarak kollojenin yeniden şekillenmesini endopelvik fasya ve pelvis tabanın toparlanmasını sağlamaktadır.

Lazerlerin vajinal problemler için kullanımları güvenlidir.

Lazerlerin vajinal kullanımları ağrısızdır.Hafif düzeyde, tolere edilebilecek kadar ağrı vardır.

Komplikasyon hemen  hemen  gözükmemektedir.

İyileşme süresi bir hafta kadar süre olup kısadır. Bir haftadan az sürede cinsel hayata dönülebilir.

Başarı hastanın yaşına, doku kalitesine, şişman olup olmadığına, kabızlık problemleri çekip çekmediğine ,çocuk doğurup doğurmadığına göre değişmektedir.

İşlem uyanık ve  aneztezisiz  yapılabilir ve ağrısızdır. Seans sayısının artırıldıkça  daha iyi netice  için gereklidir.