Lazerle Horlama Tedavisi (LAZER SNOREPLASTİ)

Horlamanın sebeplerinden biri yaşla aşağıya doğru inen yumuşak damaktır. Bunun düzeltilmesinde lazerlerin kollejeni artırıp, fibrilleri kısaltıcı ve toparlayıcı etkisinden faydanılmaya başlanmıştır.

Horlama Nedir?

Horlama uykuda nefes alırken, hava akışının kesilmesine bağlı sebeplerden ortaya çıkar. Sebep solunum yolundaki yapıların titreşimidir. Bu titreşim sonuç ses  olan horlama ile neticelenir. Solunum yolundaki bu yapılar küçük dil olarakta bilinen uvula ve yumuşak  damak olarak bilinen “soft plate ” dir.

Neden Horlarız ?

Nefes borusu zayıflığı boğazın uykuda  kapanmasına yol  açabilir.

Çenenin yanlış pozisyonu horlamaya yol açabilir.

Boğaz etrafında biriken yağ horlamaya yol açabilir.

Burun yolundaki tıkanıklıklar  horlamaya yol açabilir.

Havayolunun girişindeki dokuların birbirine değerek titreşmesi horlamaya yol açabilir.

Boğaz  kaslarını gevşeten alkol veya bazı ilaçlar horlamaya yol açabilir.

Sırt üstü yatarak uyumak, dilin geriye düşmesine yol açarak horlamaya yol açabilir.

Horlama Tedavisinde Uygulanan Yöntemler Nelerdir?

Horlama tedavisi kişiye göre uygulanmaktadır.
Eğer sebep, yatış pozisyonuna bağlı dilin geriye düşmesi ise,hasta yanında biri varsa uyandırılarak yatış pozisyonun düzeltilmesi sağlanmalıdır. Eğer yanlız yasanıyor ise mutlak yüzüstü veya  yan pozisyon alarak uykuya geçilmelidir.
Aşırı kiloya  bağlı horlama var ise, nefes borusunun etrafındaki yağ birikimi horlamaya neden olduğu için, fazla kiloların verilmesi horlamaya direk çözüm olacaktır. Eğer burun içi hava yolunu tıkayıcı etmenler var ise muhtemelen deviasyon ameliyatı uygulaması hava yolu tıkayıcı kıkırdak parçalarını hava yolundan uzaklaştırarark horlamaya çözüm olacaktır. Alkol alınmasına ve ilaç  alınmasına  bağlı gevşemenin yol açtığı  horlamadan , bu maddeleri almaktan vageçerek kurtulunabilir.
Horlamanın diğer tedavi şekilleri, sarkan, gevşeyen, aşağı inen yumuşak damağı ve küçük dili toparlamak üzere yapılan horlama ameliyatlarıdır.
Horlama tedavisi sırasında uygulanan Radyofrekans yöntemi çok ağrılı olarak bilinmektedir.
Pillar precudere ve uvulaplasti diğer  horlama ameliyatlarıdır.
Lazer SNOREPLASTİ hem radyofrekans tekniğinin, hem pillar procudure ve uvulaplastinin aynı işlevine sahip,  uygulama kolaylığı ve hızıyla öne çıkan bir yöntem olarak literatürde yerini almış bulunmaktadır.

Lazer ışığı ağız  içinde , damakta, dil  arkasında ,dil kenarlarında ,yumuşak  damakta,küçük dil üzerinde gezdirilir. Dokular ısınır. Termal etki elastik lifleri büzer ve gevşemiş dokuyu sanki cerrahi işlemle  kesilmişcesine büzerek toplar.

Lazer Snoreplasti Horlamaya Nasıl Engel Olur?

Lazerle horlama tedavisi son derece etkin bir metotdur.
Güvenlidir. Özel bir hazırlık gerektirmez. Minimal invazivdir. İşlem sonrasında özel bir bakım gerektirmemektedir. İşlem, uygulanması kolay ve hasta tarafından dayanılabilir bir işlemdir. Uygulama  çabuk ve kolaydır. Steril bir  uygulama alanı gerektirmez.

Lazer Snoreplasti Tedavisinde Kaç Kez Uygulama Yapılmalıdır?

Horlama tedavisi sırasında ilk seanstan sonra iyileşme başlasa da 4 hafta arayla 3 seans uygulaması gerekmektedir. Bazı olgularda uygulama tekrarları 15 ve 45 inci günlerde yapılmaktadır.

Lazer Snoreplasti ile Horlama Tedavisinin Diğer Tedavilerle kıyaslamada eksi ve artıları nelerdir?

Ameliyat değildir. Lokal yada genel bir anestezi uygulanmaz .İşlem uyanık yapıldığı  için  işlem sırasında hastanın ağzını koopere olarak uzunca süreli açabilmesi gerekmektedir.Ağız açık şekilde A harfinin söylenebilmesi işlem için ön  şarttır .Eğer bu yapılamıyorsa işleme devam etmek mümkün olmayacaktır.Bir dil basacağı kullanılmalı ,bulantı oluyorsa işlem durdurulup biraz dinlenildikten  sonra işlime devam etmelidir.

Tehlikesi yoktur.Yuksek atımla çalışıldığında ağız içinde bir kaç gün  hassasiyet hissedilebilir.

Yaş arttıkça damak  daha fazla aşağıya doğru ineceği için tekrarlanması gerekebilir.

LAZERLE SNOREPLASTİ uygulanan hastalarda sebepsiz ağız içi kokularının yok olduğu  gözükmektedir.